wydarzenia bwkurs bwwarsztaty bwhand bwczytelnia bwkontakt bwna bw 3kregi
WYDARZENIA FILOZOFIA KULTURA WOLONTARIAT CZYTELNIA KONTAKT AKROPOLIS

Orzeł

Orzeł jest jednym z najstarszych symboli ludzkości. Zarówno Grecy jak i Persowie poświęcali go słońcu. Orzeł stanowił dla nich symbol wzniosłości oraz duszy związanej z najwyższym bogiem niebios, będącym dla nich podstawą duchowości. Dla Greków orzeł był znakiem boga Zeusa. Z kolei Druidzi postrzegali orła jako symbol wszechmocnego boga, który obserwuje świat z wyższych sfer niebieskich.

Orzeł jest ptakiem, którego życie jest związane ze światłem oraz takimi żywiołami jak ogień i woda. Charakteryzuje go nieustraszony lot, szybkość oraz brak strachu przed burzą i piorunami, które zazwyczaj są atrybutami Stwórcy. Orzeł jest również symbolem dziedziczonej przez pokolenia szlachetności, władzy i waleczności. Tak jak lew na ziemi, orzeł jest uważany za króla nieba. Mając skrzydła, przelatuje między jednym światem a drugim, wspierając i prowadząc dusze do celu.

Już w czasach prehistorycznych orzeł stanowił symbol siły i władzy. Przejęty przez chrześcijan w czasach krucjat, stał się elementem zdobiącym stroje wielu królów i innych władców w Europie. Orzeł z dwiema głowami stanowi dodatkowe podkreślenie siły symbolu.
W biblii orzeł jest związany ze Świętym Janem Ewangelistą ze względu na jego bezpośredni związek z inspirującym światłem intelektu (wiedzy).

W starożytnych Indiach orzeł kojarzy się z Garudą – wielkim mitycznym ptakiem słońca, o którym wspomina Ramajana (Dzieje Ramy) mówiąc o rumaku Wisznu. Wisznu to druga postać w Trójcy hinduistycznej, na którą składają się Brahma, Wisznu i Śiwa.
W Persji (Iran), orzeł symbolizuje zwycięstwo Persów nad wojskami znad morza Śródziemnego. Przelatując nad polem bitwy został odczytany jako dobry omen.

W Rzymie orzeł wyrasta prosto z berła Jupitera, by w ten sposób czynić swoją wolę wobec ludu. Bity na monetach, jawi się jako symbol legionów rzymskich oraz potęgi Imperium.

W Meksyku orzeł to pradawny bóg przyrody i wegetacji. Łączy się go z jaguarem, który jest symbolem tajemnych sił i ciemności. W porównaniu z nim orzeł to bóg-ptak, reprezentujący niebo i światło oraz niebiańską duszę. Orzeł przekazywał swoją moc wojownikom zwanym Orłami, którzy stanowili elitę wśród wojowników Azteków. Przywódca Azteków nosił strój przystrojony piórami orła, które też ozdabiały jego tron.

Echa Wydarzeń

echa A

Aktywna wizyta w Etnograficznym Muzeum... Dzięki pracownikowi Muzeum Etnograficznego w Warszawie, mogliśmy odwiedzić wystawę przedstawiającą bogaty folklor Chin. Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza dotyczy bardzo popularnej sztuki wycinanek. Prezentowane tam są koronkowe prace chińskich artystów ludowych, sami też mieliśmy niepowtarzalną możliwość spróbować swoich sił w tej sztuce.  Druga część wystawy prezentuje stroje ludowe i przegląd ponad 50 etnicznych grup tego kraju. Trzecia część jest poświęcona chińskiej tradycji herbaty. Mieliśmy okazję aktywnie uczestniczyć w ceremonii jej przygotowania dowiedzieliśmy się też w jaki sposób owa ceremonia była przygotowywana.

Owa nietradycyjna wystawa, przybliżająca kulturę mniejszości Chin, dzięki naszemu aktywnemu w niej uczestnictwu zbliżyła nas do jej organizatorów, mimo różnic kultury i przede wszystkim języka. Filozof przecież potrafi przekraczać nie jedne ograniczenia...

003ChinyWystawa

 

Ankor Ostatni Książę Atlantydy - Komiks

AnkorP01

Komiks na podstawie powieści Jorge Angela Livragi "Ankor, uczeń (oryg. “Ankor, el Discípulo”), która przywołuje czasy przed upadkiem Posejdonios, według Platona ostatniej pozostałości po Atlantydzie.
Adaptacja została przygotowana w języku hiszpańskim przez wolontariuszy Nowej Akropolis z Urugwaju. Jest to kolejna praca tego zespołu, który wcześniej publikował już komiksy filozoficzne, ale to pierwsza ich praca dostępna w języku polskim.
Komiks podzielony jest na oddcinki, które pojawiać się będą w miarę ich powstawania.

Zapraszamy do lektury pierwszego odcinka

A to ciekawe

IMAGE
Ciężki pieniądz

Ciężki pieniądz   Istnieje pewne miejsce na Ziemi gdzie pieniądz ma naprawdę swoją wagę. Kamienie Rai można znaleźć na Wyspach Mikronezji. Służyły one jako środek płatniczy. Im większy był kamień tym większą miał wartość. Używane są one do dziś.
IMAGE
Szkarłat - kolor królewski

Szkarłat - kolor królewski   Szkarłat był od zawsze kolorem godnym tylko króla, ponieważ barwnik ten był bardzo drogi. Od VI w p.n.e. pozyskiwano go ze specjalnego gatunku szkarłatnych ślimaków, w wielodniowym i skomplikowanym procesie.
IMAGE
Wiele twarzy Noego

Wiele twarzy Noego   Mit o Potopie znany jest w wielu kulturach, a także postać uratowanego z niego starca. W eposie o Gilgameszu to Utnapisztim, który ostrzeżony przez boga Enki zbudował statek, na którym uratował swoją rodzinę i zwięrzęta wszystkich gatunków.
IMAGE
"Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki"

"Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki"   Powiedział Heraklit z Efezu, dla którego na świecie nie ma nic stałego. „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki" gdyż woda, do której weszliśmy po raz pierwszy dawno odpłynęła, a woda do której wejdziemy po raz drugi, jest już inną wodą.
IMAGE
Katedra

Katedra   Pierwotnie w starożytności było to specjalne, zdobione krzesło z oparciem i stołeczkiem pod nogi. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa zasiadali na nim biskupi w czasie odprawiania nabożeństw, stąd podległy im kościół zaczęto nazywać katedrą.
IMAGE
Epikur radzi jak się wzbogacić

Epikur radzi jak się wzbogacić   Podobno ktoś kiedyś zapytał Epikura, jak można się wzbogacić. Zapytany odpowiedział: "Nie dodając do tego, co się ma, ale ujmując dużo z tego, czego się potrzebuje".
IMAGE
Angkor Wat, 1113-1150 n.e., Siem Reap, Kambodża

Angkor Wat, 1113-1150 n.e., Siem Reap, Kambodża   Świątynię zbudował Surjawarman II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu; jej przebogata ornamentyka przedstawia sceny z eposów indyjskich Ramajany i Mahabharaty, jak również życie dworu; spełnia rolę sanktuarium i pomnika zawierającego prochy króla.

Więcej ciekawostek...

...w Warszawskim Metrze i Autobusach możecie znaleźć nasze ciekawostki?

W ramach współpracy z firmą telewizyjno kontentowo – reklamową logo cityinfo możecie podczas swojej podróży komunikacją miejską w Warszawie, poczytać różne ciekawostki: Wspomnienia o filozofach, Pierwotne znaczenia słów, Symbole z mitologii, Ciekawe fragmenty z klasyków, Ciekawe miejsca ze świata, Świąt i innych...

 

Rocznik

Napis RocznikA

Anuario2014

Biuletyn

 

biuletyn herold A