wydarzenia bwkurs bwwarsztaty bwhand bwczytelnia bwkontakt bwna bw 3kregi
WYDARZENIA FILOZOFIA KULTURA WOLONTARIAT CZYTELNIA KONTAKT AKROPOLIS

Orzeł

Orzeł jest jednym z najstarszych symboli ludzkości. Zarówno Grecy jak i Persowie poświęcali go słońcu. Orzeł stanowił dla nich symbol wzniosłości oraz duszy związanej z najwyższym bogiem niebios, będącym dla nich podstawą duchowości. Dla Greków orzeł był znakiem boga Zeusa. Z kolei Druidzi postrzegali orła jako symbol wszechmocnego boga, który obserwuje świat z wyższych sfer niebieskich.

Orzeł jest ptakiem, którego życie jest związane ze światłem oraz takimi żywiołami jak ogień i woda. Charakteryzuje go nieustraszony lot, szybkość oraz brak strachu przed burzą i piorunami, które zazwyczaj są atrybutami Stwórcy. Orzeł jest również symbolem dziedziczonej przez pokolenia szlachetności, władzy i waleczności. Tak jak lew na ziemi, orzeł jest uważany za króla nieba. Mając skrzydła, przelatuje między jednym światem a drugim, wspierając i prowadząc dusze do celu.

Już w czasach prehistorycznych orzeł stanowił symbol siły i władzy. Przejęty przez chrześcijan w czasach krucjat, stał się elementem zdobiącym stroje wielu królów i innych władców w Europie. Orzeł z dwiema głowami stanowi dodatkowe podkreślenie siły symbolu.
W biblii orzeł jest związany ze Świętym Janem Ewangelistą ze względu na jego bezpośredni związek z inspirującym światłem intelektu (wiedzy).

W starożytnych Indiach orzeł kojarzy się z Garudą – wielkim mitycznym ptakiem słońca, o którym wspomina Ramajana (Dzieje Ramy) mówiąc o rumaku Wisznu. Wisznu to druga postać w Trójcy hinduistycznej, na którą składają się Brahma, Wisznu i Śiwa.
W Persji (Iran), orzeł symbolizuje zwycięstwo Persów nad wojskami znad morza Śródziemnego. Przelatując nad polem bitwy został odczytany jako dobry omen.

W Rzymie orzeł wyrasta prosto z berła Jupitera, by w ten sposób czynić swoją wolę wobec ludu. Bity na monetach, jawi się jako symbol legionów rzymskich oraz potęgi Imperium.

W Meksyku orzeł to pradawny bóg przyrody i wegetacji. Łączy się go z jaguarem, który jest symbolem tajemnych sił i ciemności. W porównaniu z nim orzeł to bóg-ptak, reprezentujący niebo i światło oraz niebiańską duszę. Orzeł przekazywał swoją moc wojownikom zwanym Orłami, którzy stanowili elitę wśród wojowników Azteków. Przywódca Azteków nosił strój przystrojony piórami orła, które też ozdabiały jego tron.

Echa Wydarzeń

echa A

Przystanek Filozofia To już niemal dwa lata odkąd pod wspólnym tytułem "Przystanek filozofia" można się z nami spotkać w w bibliotece publicznej "Przystanek książka" 

5 czerwca odbyło się drugie spotkanie cyklu "Psychologia w klasycznej filozofii". Spotkanie dotyczyło "Fenomenów afektywnych". Bardzo dziękujemy gościom za aktywne uczestnictwo i zapraszamy na kolejne spotkania, prawdopodobnie już po wakacjach.

psychologia w klasycznej fi

 

wyprzedaż

Przewietrzyliśmy nasze szafy i chcąc zrobić miejsce na nowe prace, ale też zebrać troche grosza na działaność, zapraszamy na wyprzedaż rękodzieł wykonywanych w ramach działalności Atelier Apollo w Towarzystwie Kulturalnym Nowa Akropolis ul. Glogera 3/1 Warszawa.
Na miejscu będzie można kupić między innymi repordukcje archeologiczne ze sztucznego kamienia, ale też ręcznie zdobione bransoletki.
Trochę z tych prac możecie obejrzeć na załączonych zdjęciach.

Czytaj dalej... 

Mjølner w mitologii nordyckiej
To bojowy młot boga Thora. Gdy Thor rzucał swym młotem, ten zawsze do niego wracał. Wierzono również, że przy uderzeniu broń wyzwalała piorun. Wierzy się, że symbol ten pomaga osiągać cele i sukcesy w handlu, chroni przed stratami i niepowodzeniami.
Jak Nietzsche ratował konia
Friedrich Nietzsche jest znaną postacią filozofii. Nie wielu jednak zna szczegoły jego życia. Np. podczas pobytu w Turynie, gdy zobaczył jak woźnica bezlitośnie katuje konia, rzucił się zwierzęciu na szyję chcąc ochronić go własnym ciałem.
Skąd się wzięła 'naga prawda'?
To czysta, niezafałszowana rzeczywistość. Według legendy Prawda i Fałsz poszli się kąpać. Fałsz pierwszy wyszedł z wody, założył ubranie Prawdy i pojawił się wśród ludzi. Prawda nie chciała założyć ubrania Fałszu i musiała się pokazać ludziom nago.
O naszej wyjątkowości
Nie ma dwojga takich samych ludzi więc nie próbujmy dopasowywać innych do naszych własnych wyobrażeń o tym, jacy powinni być. Jak twierdził M. Erickson: "Mapa świata każdego człowieka jest tak samo niepowtarzalna jak odcisk jego palca".
Angkor Wat, 1113-1150 n.e., Siem Reap, Kambodża
Świątynię zbudował Surjawarman II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu; jej przebogata ornamentyka przedstawia sceny z eposów indyjskich Ramajany i Mahabharaty, jak również życie dworu; spełnia rolę sanktuarium i pomnika zawierającego prochy króla.
9 czerwca - Vestalia w starożytnym Rzymie
Święto na cześć Westy, bogini ogniska domowego i państwowego. W tym dniu kobiety zamężne składały ofiary w postaci pożywienia w świątyni Westy. Było to także święto piekarzy, ponieważ westalki piekły wtedy specjalny chleb z solonej mąki.
Kwiat życia
Kwiat życia uznawany jest za symbol magiczny. Znany od niepamięci w różnych postaciach i różnych kulturach. W Polsce można go znaleźć na Podhalu pod nazwą Rozeta Karpacka i spotykany jest głównie jako element zdobień ubrań i wyposażenia domu.

A to ciekawe...

Wiecie, że w Warszawskim Metrze i Autobusach możecie znaleźć nasze ciekawostki?

W ramach współpracy z firmą telewizyjno kontentowo – reklamową logo cityinfo możecie podczas swojej podróży komunikacją miejską w Warszawie, poczytać różne ciekawostki: Wspomnienia o filozofach, Pierwotne znaczenia słów, Symbole z mitologii, Ciekawe fragmenty z klasyków, Ciekawe miejsca ze świata, Świąt i innych...

Rocznik

Napis RocznikA

Anuario2014

Biuletyn

 

biuletyn herold A