wydarzenia bwkurs bwwarsztaty bwhand bwczytelnia bwkontakt bwna bw 3kregi
WYDARZENIA FILOZOFIA KULTURA WOLONTARIAT CZYTELNIA KONTAKT AKROPOLIS

Skarabeusz

Skarabeusz jest jednym z najstarszych i powszechnie stosowanych symboli starożytnych Egipcjan. Ma podwójną symbolikę: Skarabeusz ze złożonymi skrzydełkami symbolizuje dyscyplinę, życie, które jeszcze nie przekształciło się w egzystencję, które dopiero zaczyna swoją podróż próbując powoli rozłożyć skrzydła dochodząc do momentu, gdy zacznie nimi w końcu szybko poruszać. To masywne stworzenie żyjące do tej pory blisko ziemi, ten owad pełzający z mozołem i zostawiający za sobą ślady w pisaku, nagle unosi się i leci do słońca, przekształcając się w Cheprer, symbol inicjacji i mistrza związanego z Amonem - uskrzydloną tarczą słoneczną.

Grecy i Rzymianie zaadoptowali wykutą na kamiennych kolumnach sentencję, która ja się wydaje, potwierdza znaczenie świętych skarabeuszy z egipskich świątyń: "Jestem Cherper, uczeń; kiedy mam rozpostarte skrzydła, wracam do życia".
Egipski hieroglificzny "Cheprer" oznacza "stający się", innymi słowy stworzyć kogoś, nadać komuś formę, "przebudować się". Z tego powodu skarabeusz jest symbolem wskrzeszenia i obrazem samoodnawiającego się słońca. Dlatego też skarabeusz reprezentowany jest jako niosący pomiędzy odnóżami kulę, co z jednej strony oznacza słońce odradzające się każdego dnia, a z drugiej ucznia, który odrodził się z własnego rozkładu. Skarabeusz prowadzi całe swoje życie utknąwszy na ziemi tocząc przed sobą ciężką kulkę gnoju, z której się odrodzi, ponieważ złożył w niej własne nasionko. Na koniec swojego życia skarabeusz rozwija swoje skrzydła i leci do słońca przekonany o własnym przeznaczeniu, dokładnie w momencie gdy wznoszenia się w powietrze zaczyna rozumieć, że urodził się, by latać.

W Chinach znajdujemy tę samą symboliczną interpretację: "Skarabeusz toczy swoją kulkę, z której to wywoływane jest życie" jak mówi "Sekret Złotego Kwiatu". Taoistyczni komentatorzy przywołują działania żuka gnojarza jako przykład umiejętności w tym, co z pozoru nieumiejętne i perfekcji w tym, co wydaje się nieperfekcyjne, o czym mówił Lao Tzu (Laozi) i co stanowi kryteria Mądrości.
Księgi "Chilam Balam" napisane przez Majów opisują skarabeusza jako brud ziemi, w znaczeniu materialnym jak i moralnym, którego przeznaczeniem jest stać się świętym.

Echa Wydarzeń

echa A

Wiosna - 22 marca, w ramach naszych aktywności wystawiliśmy małe przedstawienie pt. "Demeter i Persefona", by symbolicznie wyrazić to, co dzieje się w Naturze.

Ogłosiliśmy również zwycięzcę konkursu "Obserwacja początku wiosny". 20 kwietnia zdjęcia zostaną opublikowane na naszych stronach internetowych.

Jeszcze raz wszystkim czytelnikom naszej strony życzymy owocnej wiosny i dużo radości wewnętrznej.

wiosna2013

 

Polecamy

polecamy APojęcie Cnota ma swoją głęboką historię tak długą jak sam człowiek i kultura, którą tworzy. Już  nasi poprzednicy starali się rozwijać cnoty, żeby samego siebie ulepszyć, a tym jednocześnie ulepszyć swoje otoczenie. Po łacinie cnota to VIRTUS, co oznacza moc lub siła, a w grece ARETE, co dziś tłumaczone jest jako cnota, ale w czasach Sokratesa słowo to miało podobne znaczenie jak w łacinie. O jaką moc czy silę chodzi?...

 

pani cnotaSpróbuj rozwinąć swoją cnotę:)

 

 

 

 

 

Wejdź na stronę z naszym Kołem Cnót...

A to ciekawe...

Wiecie, że w Warszawskim Metrze i Autobusach możecie znaleźć nasze ciekawostki?

W ramach współpracy z firmą telewizyjno kontentowo – reklamową logo cityinfo możecie podczas swojej podróży komunikacją miejską w Warszawie, poczytać różne ciekawostki: Wspomnienia o filozofach, Pierwotne znaczenia słów, Symbole z mitologii, Ciekawe fragmenty z klasyków, Ciekawe miejsca ze świata, Świąt i innych...

Kto na naszym niebie gości? – Andromeda
Córka Kasjopei. Przykuta do skały i pozostawiona na pożarcie by uspokoić morskiego potwora. W ostatniej chwili została uratowana przez Perseusza, którego stała się żoną. Po śmierci bogowie zmienili ją w gwiazdozbiór w pobliżu jej matki i męża.
Krzyż Tau (krzyż św. Antoniego)
W starożytnej Grecji-symbol siły słońca. W Egipcie widnieje na głowach posągów faraonów i bogów. W Ameryce był symbolem deszczu. Mnisi nosili laski w jego kształcie-na pamiątkę św. Antoniego Pustelnika nazywa się go również „krzyżem św. Antoniego”.
Lemury - nocne duchy
Polska nazwa tych sympatycznych zwierzątek wywodzi się od łacińskiej nazwy "lemur", która określała dusze zmarłych nawiedzające domy by straszyć lub pomagać żywym. Odkrywcy Madagaskaru widząc nocą świecące oczy nieznanych zwierząt wzięli je za duchy.
Rzymskie rady małżeńskie
Pisarz rzymski Warron radził w swej księdze: Wady żony trzeba albo usuwać albo znosić. Kto wady usuwa, czyni żonę milszą, kto je znosi, czyni lepszym samego siebie.
Wieczny ogień Chimery, prowincja Antalya, Turcja
Wedle mitologii to właśnie tutaj znajduje się grób Chimery, zabitej przez Bellerofonta. Te "Płonące kamienie" to miejsca wiecznego ognia, podtrzymywanego przez wydobywający się z ziemi metan. Naturalny fenomen szczególnie pięknie wygląda nocą.
21 kwietnia - Święto Parilia w starożytnym Rzymie
Święto Ku czci bogini Pales, opiekunki pasterzy i ich trzody - święto ludowe, obchodzone na wsi - wtedy myto wszystkie owce, co miało zapobiec zarazom nawiedzającym stada. Później przeniknęło do Rzymu, jako dzień upamiętniający założenie miasta.
O wielkanocnym jajku
Śląsk jajka krasi (stąd kroszonki), Podlasie pisze (stąd pisanki). Jajka mogły pisać tylko dziewice - wierzono, że jeśli zobaczyłby to mężczyzna, pisanki zostałyby skalane. Uchronić je miała sól lub splunięcie przez lewe ramię w stronę mężczyzny.

Rocznik

Napis RocznikA

Anuario2013

Biuletyn

 

biuletyn herold A