wydarzenia bwkurs bwwarsztaty bwhand bwczytelnia bwkontakt bwna bw 3kregi
WYDARZENIA FILOZOFIA KULTURA WOLONTARIAT CZYTELNIA KONTAKT AKROPOLIS

3kregi

Rok Platona

Najbezpieczniej jak można ogólnie scharakteryzować europejską tradycję filozoficzną, to stwierdzić, że składa się ona z szeregu przypisów do Platona.

Alfred North Whitehead

Program Spotkań:

*19 maja 2013 "Jak się rodzi szkoła Filozoficzna"
*23 czerwca 2013 "Akademia - żywy model dialogu Państwo"
*21 lipca 2013 "Do czego służą szkoły filozoficzne?"
*18 sierpnia 2013 "Jak rodzi się Cnota"
*22 września 2013 "Jak rodzi się filozof"
*27 października 2013 "Świat ideałów"
*21 listopada 2013 "Światowy Dzien Filozofii"

Czytaj więcej: Rok Platona

Echa Wydarzeń

echa A

Wiosna - 22 marca, w ramach naszych aktywności wystawiliśmy małe przedstawienie pt. "Demeter i Persefona", by symbolicznie wyrazić to, co dzieje się w Naturze.

Ogłosiliśmy również zwycięzcę konkursu "Obserwacja początku wiosny". 20 kwietnia zdjęcia zostaną opublikowane na naszych stronach internetowych.

Jeszcze raz wszystkim czytelnikom naszej strony życzymy owocnej wiosny i dużo radości wewnętrznej.

wiosna2013

 

Polecamy

polecamy APojęcie Cnota ma swoją głęboką historię tak długą jak sam człowiek i kultura, którą tworzy. Już  nasi poprzednicy starali się rozwijać cnoty, żeby samego siebie ulepszyć, a tym jednocześnie ulepszyć swoje otoczenie. Po łacinie cnota to VIRTUS, co oznacza moc lub siła, a w grece ARETE, co dziś tłumaczone jest jako cnota, ale w czasach Sokratesa słowo to miało podobne znaczenie jak w łacinie. O jaką moc czy silę chodzi?...

 

pani cnotaSpróbuj rozwinąć swoją cnotę:)

 

 

 

 

 

Wejdź na stronę z naszym Kołem Cnót...

A to ciekawe...

Wiecie, że w Warszawskim Metrze i Autobusach możecie znaleźć nasze ciekawostki?

W ramach współpracy z firmą telewizyjno kontentowo – reklamową logo cityinfo możecie podczas swojej podróży komunikacją miejską w Warszawie, poczytać różne ciekawostki: Wspomnienia o filozofach, Pierwotne znaczenia słów, Symbole z mitologii, Ciekawe fragmenty z klasyków, Ciekawe miejsca ze świata, Świąt i innych...

Kto na naszym niebie gości? – Andromeda
Córka Kasjopei. Przykuta do skały i pozostawiona na pożarcie by uspokoić morskiego potwora. W ostatniej chwili została uratowana przez Perseusza, którego stała się żoną. Po śmierci bogowie zmienili ją w gwiazdozbiór w pobliżu jej matki i męża.
Krzyż Tau (krzyż św. Antoniego)
W starożytnej Grecji-symbol siły słońca. W Egipcie widnieje na głowach posągów faraonów i bogów. W Ameryce był symbolem deszczu. Mnisi nosili laski w jego kształcie-na pamiątkę św. Antoniego Pustelnika nazywa się go również „krzyżem św. Antoniego”.
Lemury - nocne duchy
Polska nazwa tych sympatycznych zwierzątek wywodzi się od łacińskiej nazwy "lemur", która określała dusze zmarłych nawiedzające domy by straszyć lub pomagać żywym. Odkrywcy Madagaskaru widząc nocą świecące oczy nieznanych zwierząt wzięli je za duchy.
Rzymskie rady małżeńskie
Pisarz rzymski Warron radził w swej księdze: Wady żony trzeba albo usuwać albo znosić. Kto wady usuwa, czyni żonę milszą, kto je znosi, czyni lepszym samego siebie.
Wieczny ogień Chimery, prowincja Antalya, Turcja
Wedle mitologii to właśnie tutaj znajduje się grób Chimery, zabitej przez Bellerofonta. Te "Płonące kamienie" to miejsca wiecznego ognia, podtrzymywanego przez wydobywający się z ziemi metan. Naturalny fenomen szczególnie pięknie wygląda nocą.
21 kwietnia - Święto Parilia w starożytnym Rzymie
Święto Ku czci bogini Pales, opiekunki pasterzy i ich trzody - święto ludowe, obchodzone na wsi - wtedy myto wszystkie owce, co miało zapobiec zarazom nawiedzającym stada. Później przeniknęło do Rzymu, jako dzień upamiętniający założenie miasta.
O wielkanocnym jajku
Śląsk jajka krasi (stąd kroszonki), Podlasie pisze (stąd pisanki). Jajka mogły pisać tylko dziewice - wierzono, że jeśli zobaczyłby to mężczyzna, pisanki zostałyby skalane. Uchronić je miała sól lub splunięcie przez lewe ramię w stronę mężczyzny.

Rocznik

Napis RocznikA

Anuario2013

Biuletyn

 

biuletyn herold A