wydarzenia bwkurs bwwarsztaty bwhand bwczytelnia bwkontakt bwna bw 3kregi
WYDARZENIA FILOZOFIA KULTURA WOLONTARIAT CZYTELNIA KONTAKT AKROPOLIS

Rok Platona

Najbezpieczniej jak można ogólnie scharakteryzować europejską tradycję filozoficzną, to stwierdzić, że składa się ona z szeregu przypisów do Platona.

Alfred North Whitehead

Program Spotkań:

*19 maja 2013 "Jak się rodzi szkoła Filozoficzna"
*23 czerwca 2013 "Akademia - żywy model dialogu Państwo"
*21 lipca 2013 "Do czego służą szkoły filozoficzne?"
*18 sierpnia 2013 "Jak rodzi się Cnota"
*22 września 2013 "Jak rodzi się filozof"
*27 października 2013 "Świat ideałów"
*21 listopada 2013 "Światowy Dzien Filozofii"

Czytaj więcej: Rok Platona

Echa Wydarzeń

echa A

Aktywna wizyta w Etnograficznym Muzeum... Dzięki pracownikowi Muzeum Etnograficznego w Warszawie, mogliśmy odwiedzić wystawę przedstawiającą bogaty folklor Chin. Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza dotyczy bardzo popularnej sztuki wycinanek. Prezentowane tam są koronkowe prace chińskich artystów ludowych, sami też mieliśmy niepowtarzalną możliwość spróbować swoich sił w tej sztuce.  Druga część wystawy prezentuje stroje ludowe i przegląd ponad 50 etnicznych grup tego kraju. Trzecia część jest poświęcona chińskiej tradycji herbaty. Mieliśmy okazję aktywnie uczestniczyć w ceremonii jej przygotowania dowiedzieliśmy się też w jaki sposób owa ceremonia była przygotowywana.

Owa nietradycyjna wystawa, przybliżająca kulturę mniejszości Chin, dzięki naszemu aktywnemu w niej uczestnictwu zbliżyła nas do jej organizatorów, mimo różnic kultury i przede wszystkim języka. Filozof przecież potrafi przekraczać nie jedne ograniczenia...

003ChinyWystawa

 

Ankor Ostatni Książę Atlantydy - Komiks

AnkorP01

Komiks na podstawie powieści Jorge Angela Livragi "Ankor, uczeń (oryg. “Ankor, el Discípulo”), która przywołuje czasy przed upadkiem Posejdonios, według Platona ostatniej pozostałości po Atlantydzie.
Adaptacja została przygotowana w języku hiszpańskim przez wolontariuszy Nowej Akropolis z Urugwaju. Jest to kolejna praca tego zespołu, który wcześniej publikował już komiksy filozoficzne, ale to pierwsza ich praca dostępna w języku polskim.
Komiks podzielony jest na oddcinki, które pojawiać się będą w miarę ich powstawania.

Zapraszamy do lektury pierwszego odcinka

A to ciekawe

IMAGE
Ciężki pieniądz

Ciężki pieniądz   Istnieje pewne miejsce na Ziemi gdzie pieniądz ma naprawdę swoją wagę. Kamienie Rai można znaleźć na Wyspach Mikronezji. Służyły one jako środek płatniczy. Im większy był kamień tym większą miał wartość. Używane są one do dziś.
IMAGE
Szkarłat - kolor królewski

Szkarłat - kolor królewski   Szkarłat był od zawsze kolorem godnym tylko króla, ponieważ barwnik ten był bardzo drogi. Od VI w p.n.e. pozyskiwano go ze specjalnego gatunku szkarłatnych ślimaków, w wielodniowym i skomplikowanym procesie.
IMAGE
Wiele twarzy Noego

Wiele twarzy Noego   Mit o Potopie znany jest w wielu kulturach, a także postać uratowanego z niego starca. W eposie o Gilgameszu to Utnapisztim, który ostrzeżony przez boga Enki zbudował statek, na którym uratował swoją rodzinę i zwięrzęta wszystkich gatunków.
IMAGE
"Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki"

"Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki"   Powiedział Heraklit z Efezu, dla którego na świecie nie ma nic stałego. „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki" gdyż woda, do której weszliśmy po raz pierwszy dawno odpłynęła, a woda do której wejdziemy po raz drugi, jest już inną wodą.
IMAGE
Katedra

Katedra   Pierwotnie w starożytności było to specjalne, zdobione krzesło z oparciem i stołeczkiem pod nogi. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa zasiadali na nim biskupi w czasie odprawiania nabożeństw, stąd podległy im kościół zaczęto nazywać katedrą.
IMAGE
Epikur radzi jak się wzbogacić

Epikur radzi jak się wzbogacić   Podobno ktoś kiedyś zapytał Epikura, jak można się wzbogacić. Zapytany odpowiedział: "Nie dodając do tego, co się ma, ale ujmując dużo z tego, czego się potrzebuje".
IMAGE
Angkor Wat, 1113-1150 n.e., Siem Reap, Kambodża

Angkor Wat, 1113-1150 n.e., Siem Reap, Kambodża   Świątynię zbudował Surjawarman II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu; jej przebogata ornamentyka przedstawia sceny z eposów indyjskich Ramajany i Mahabharaty, jak również życie dworu; spełnia rolę sanktuarium i pomnika zawierającego prochy króla.

Więcej ciekawostek...

...w Warszawskim Metrze i Autobusach możecie znaleźć nasze ciekawostki?

W ramach współpracy z firmą telewizyjno kontentowo – reklamową logo cityinfo możecie podczas swojej podróży komunikacją miejską w Warszawie, poczytać różne ciekawostki: Wspomnienia o filozofach, Pierwotne znaczenia słów, Symbole z mitologii, Ciekawe fragmenty z klasyków, Ciekawe miejsca ze świata, Świąt i innych...

 

Rocznik

Napis RocznikA

Anuario2014

Biuletyn

 

biuletyn herold A