3kregi

Rok Platona

Najbezpieczniej jak można ogólnie scharakteryzować europejską tradycję filozoficzną, to stwierdzić, że składa się ona z szeregu przypisów do Platona.

Alfred North Whitehead

Program Spotkań:

*19 maja 2013 "Jak się rodzi szkoła Filozoficzna"
*23 czerwca 2013 "Akademia - żywy model dialogu Państwo"
*21 lipca 2013 "Do czego służą szkoły filozoficzne?"
*18 sierpnia 2013 "Jak rodzi się Cnota"
*22 września 2013 "Jak rodzi się filozof"
*27 października 2013 "Świat ideałów"
*21 listopada 2013 "Światowy Dzien Filozofii"

Czytaj więcej: Rok Platona

Echa Wydarzeń

echa A

Wiosna - 22 marca, w ramach naszych aktywności członkowskich, zrealizowaliśmy mały teatr pt. "Demeter i Persefona", który symbolicznie wyraża to, co dzieje się w Naturze.

Także został ogłoszony zwycięzcą naszego konkursu "Obserwacja początkującej wiosny". 20 kwietnia zostaną zdjęcia opublikowane na naszych stronach internetowych.

Jeszcze raz wszystkim czytelnikom naszej strony życzymy owocowej wiosny i dużo radości wewnętrznej.

wiosna2013

 

Polecamy

polecamy APojęcie Cnota ma swoją głęboką historię tak długą jak sam człowiek i kultura, którą tworzy, ponieważ już nasi poprzednicy starali się je rozwijać, żeby samego siebie ulepszyć, a tym jednocześnie ulepszyć swoje otoczenie. Po łacinie cnota nazywała się VIRTUS, co oznaczało moc czy siła, a w grece areté, co dziś tłumaczone jest jako cnota, ale w klasycznych czasach Sokratesa to miało podobne znaczenie jak w łacinie. O jaką moc czy silę chodzi?

 

pani cnotaSpróbuj rozwinąć swoją cnotę:)

 

 

 

 

 

Wejdź na naszą stronę z naszym Kołem Cnót...

A to ciekawe...

Wiecie, że w Warszawskim Metrze i Autobusach możecie znaleźć nasze ciekawostki?

W ramach współpracy z firmą telewizyjno kontentowo – reklamową logo cityinfo możecie podczas swojej podróży komunikacją miejską w Warszawie, poczytać różne ciekawostki: Wspomnienia o filozofach, Pierwotne znaczenia słów, Symbole z mitologii, Ciekawe fragmenty z klasyków, Ciekawe miejsca ze świata, Świąt i innych...

Hipparchia - uczennica Kratesa z Aten
Urażony Teodor (IV w.p.n.e), pokonany przez Hipparchię w potyczce słownej, zdziwił się głośnio czemu nie siedzi w domu gdzie jej miejsce, na co usłyszał "Nie bierz mi tego za złe; czas, który bym poświęciła tkactwu, zużyłam na zdobycie wykształcenia"
Kim był oryginał Gandlafa?
To główna postać fińskiego eposu Kalevala, którym inspirował sie Tolkien. Imię jego to Väinämöinen mędrzec i czarodziej, pierwszy człowiek, który przebywał w łonie swej matki przez 730 lat i dlatego urodził się z wielką mądrością.
Skąd się wzięło powiedzenie "pod egidą"?
Oznacza ono 'pod opieką, przewodnictwem, patronatem'. Egida to wg mitologii greckiej, tarcza Zeusa wykuta przez Hefajstosa - atrybut boga nieba i piorunów. Dała Zeusowi zwycięstwo nad złym ojcem Kronosem, który wcześniej pożarł jego rodzeństwo.
Co warte jest by zostało?
Stoik Muzoniusz tak uczył swoich uczniów: Jeśli zdziałasz z trudem coś pięknego, trud mija, a piekno zostaje. Jeśli czynisz z rozkoszą coś szpetnego, rozkosz mija, a szpetota zostaje.
Nemrut Dag, 62 r. p.n.e., Turcja
To szczyt górski z zespołem świątynnym, zbudowany przez króla Antiocha I. Obejmuje, m.in., ołtarze i 9 m posągi bogów, których głowy są obecnie zwalone, najpewniej na skutek silnego trzęsienia ziemi-był miejscem regularnych uroczystości religijnych.
12-19.04 - Rzymskie Cerealia
Święto z 216 r. p.n.e. ku czci Cerery-bogini wegetacji i urodzajów, popularne wśród plebejuszy. W trakcie uroczystości ofiarowywano bogini pierwsze snopki zbóż, ludzie przebierali się w białe stroje, a biedni dostawali poczęstunek na koszt państwa.
Sztuka kulinarna Starożytnej Grecji
Być dobrym kucharzem to było wielkie wyróżnienie. Najlepszych opisywano w do dziś zachowanych antycznych dziełach, a najwybitniejszy porównywany był do Fidiasza - wybitnego rzeźbiarza. Pierwsza grecka książka kucharska powstała w V w. pne na Sycylii.

Rocznik

Napis RocznikA

Anuario2013

Biuletyn

 

biuletyn herold A

Sieć społeczna